6.30.2021

Ako bojovať s panikou a úzkosťou

Pandémia zmenila náš život od základov. Mnohí z nás skončili v dlhodobej izolácii, bez príjmu, v neistote a strachu z nákazy. Odzvonilo aj rodinným stretnutiam či posedeniam s priateľmi. Žijeme život, na ktorý sme neboli pripravení. Pocity stresu a úzkosti sú preto prirodzené. Keď sa im však poddáme, vážne ohrozujeme svoje duševné zdravie. Ako rozpoznať úzkosť, dostať ju pod kontrolu a neodsudzovať človeka, ktorý ňou trpí sme sa dozvedeli z online workshopu organizovaného Inspire Academy.

Viac ako 2-hodinový online workshop pod vedením uznávaného českého psychiatra, publicistu a pedagóga Radkina Honzáka, CSc. nás uviedol do tajov tejto čoraz viac rozšírenej choroby, ktorú netreba podceňovať. Mudr. Honzák nielen priblížil svoje postrehy a skúsenosti založené na dlhoročnej praxi v liečbe tejto choroby, ale aj ukázal niekoľko príkladov ako sa choroba prejavuje, že pacienti ju častokrát odmietajú, alebo stratia rok života návštevou lekárskych špecialistov v domnení, že sa jedná o chorobu srdca alebo pľúc.

Aké sú samotné príznaky úzkosti a paniky? Rozdeľujeme ich do dvoch skupín: fyzické a psychické.

FYZICKÉ PRÍZNAKY:

  •          žalúdočné kŕče, hnačka
  •          poruchy spánku
  •          búšenie srdca, pocit tlaku na hrudníku
  •          bolesť alebo motanie hlavy
  •          nevoľnosť, nechuť do jedla
  •          únava, triaška

PSYCHICKÉ PRÍZNAKY

  •          neistota, nerozhodnosť, podceňovanie sa
  •          nervozita, podráždenosť, precitlivenosť

Ani túto chorobu podobne ako mnohé ďalšie netreba podceňovať; ak príde k včasnej diagnostike, je možné ju takmer úplne eliminovať alebo dostať pod kontrolu. Možností liečby je niekoľko; niektorým stačí sedenia so psychoterapeutom, u ostatných je potrebné nasadiť antidepresíva alebo iné medikamentózne liečenie. Ak ste preto spozorovali, že trpíte niektorých z horeuvedených príznakov, neváhajte a vyhľadajte odbornú pomoc. Nielen Vaše telo, ale predovšetkým myseľ sa Vám za to odvďačia.