Fymas radí ako si chrániť chrbat pred zlým sedením v aute pri cestovaní ?

Či už za hranice alebo po Slovensku, mnohých z nás láka spraviť si letnú pauzu. Na chvíľu zmeniť prostredie a vyraziť na dovolenku. Kým však dorazíme na vytúžené miesto oddychu, musíme absolvovať dlhú a vyčerpávajúcu cestu autom. Pokiaľ máte skúsenosti s bolesťou chrbtice, tak isto viete, že sa objaví alebo zvýrazní po dlhom sede. Tipy ako jej predísť a užívať si dovolenku už od prvého dňa bez bolesti vám prezradíme v tomto článku.

Ak chceme bezpečne docestovať do cieľa musíme si vytvoriť dostatočnú časovú rezervu na prestávky, ktoré využijete na oddych a regeneračné cvičenie. Sed je statická poloha vytvára napätie v skupine statických svalov, ktoré držia naše telo vzpriamené. Ak príde k preťaženiu statickej skupiny svalov, vzniká v nich zvýšené napätie, čo môže viesť k bolesti svalov a vzniku tuhosti v kĺboch. Takýto stav môže nastať nie len u šoféra ale taktiež u spolucestujúcich.

U šoférov najčastejšie sledujeme bolesť v oblasti lopatiek, bedrových kĺbov, predsunuté postavenie hlavy v spojení s bolesťou záhlavia, krku, hlavy či strieľajúca bolesť do horných končatín. Skracujú sa svaly na zadnej strane stehna (hamstringy), svaly na prednej strane bedrového kĺbu (flexory bedrového kĺbu), prsné svaly. Čo má za následok zhoršenie držania tela. Spolusediaci majú väčšiu možnosť pohybu avšak krkolomné polohy spánku v aute taktiež nepôsobia na telo blahodárne. 

Cviky, ktoré je vhodné si zacvičiť počas prestávky na cestách:

Extenzia v stoji

Uložte svoje dlane na spodnú časť chrbta, otvorte hrudník a pomaly sa zakláňajte v drieku po bod odporu alebo začiatku bolesti a vráťte sa späť. Opakujte 10 krát.Natiahnutie bočnej strany krku – 1.varianta

Zafixujte si jednu hornú končatinu prisadnutím/ ak stojíte nasmerujte dlaň k podlahe a rameno ťahajte smerom nadol, predstavte si, že sa chcete dlaňou dotknúť zeme. Hlavu s výdychom ukloníme do druhej strany a vnímame ťah na bočnej strane krku. Pokiaľ je tento ťah príjemný a chcete ho zvýrazniť, zľahka si položte voľnú ruku na hlavu. Pocit ťahu sa zvýrazní. Ťah držíme 10s. Opakujeme na druhú stranu. Ak sa vám pri cviku točí hlava, pociťujete sucho v ústach alebo neprimeranú bolesť, pomalým pohybom sa vrátite hlavou späť a cvik neopakuje. Vyhľadajte odporníka.


Natiahnutie bočnej strany krku- 2. varianta

Postup opakujeme ako pri variante 1. V konečnej polohe úklonu hlavy sa pozrieme dolu. Ťah svalov sa presúva z bočnej strany krku na zadnú stranu a smeruje k hornému okraju lopatky. 


Natiahnutie zadnej strany nôh.
 

Ľavou nohou vykročte vpred, chodidlom sa oprite o podlahu a prsty ťahajte k hlave. Spevnite stred tela a s rovným chrbtom sa predkláňajte a súčasne mierne pokrčte pravé koleno. Mali by ste pocítiť intenzívny ťah na celej zadnej strane nohy. Vystrite koleno a vrátite sa do hornej polohy. Cvik je vhodné opakovať 5-krát na každej nohe.Natiahnutie prednej strany nohy

Jedna ruka sa opiera o predmet a pomáha udržať stabilitu. Postavíme sa na jednu nohu a chytíme si prednú časť chodidla. Podsadíme panvu (pomáhame si spevnením brušných svalov a sedacích svalov). Nepredkláňame sa, nezakláňame sa, neťaháme nohu dozadu. Sústredíme sa na podsadenie panvy, kolená držíme blízko pri sebe. Tento cvik nie je vhodný pre tých, ktorí nevedia kontrolovať pohyb svojej driekovej chrbtice a panvy. 


Pre odľahčenie jazdy v aute a ako prevencia preťaženia svalov vám odporúčame vyskúšať korekčnú pomôcku McKenzie Slim line. Táto úseč je z mäkkého pohodlného materiálu a dá sa jednoducho pripevniť na sedadlo auty. Zabezpečí ideálnu podporu driekovej chrbtice a navádza tak k ideálnemu sedu.

Môže sa vám páčiť

0 Komentárov