Fymas radí ako byť fit ak príde ďalšia vlna a zavrú sa športoviská?

Vraví sa, že šťastie praje pripraveným. Veľmi dúfame, že ďalšia vlna pandémie bude čo najmiernejšia a prajeme si, aby sme sa všetci mohli naďalej venovať svojim záľubám bez obmedzení. Je dôležité byť vopred pripravení a udržať si zdravie a kondíciu i v obmedzených podmienkach. Pokiaľ príde k môžeme byť. V tomto článku Vám dáme zopár návrhov a typov ako zvládnuť opätovné zatvorenie športových stredísk a voľnočasových centier. 

Kto chce, ten si k pohybu cestu nájde. Čo však s tými, ktorí sa nevedia v domácom prostredí prinútiť cvičiť? 

Základom je uvedomiť si, že každý šport a pohyb by sme mali vykonávať v záujme skvalitnenia vlastného zdravia, pre lepšiu fyzickú i psychickú pohodu a vytvorenie životnej rovnováhy. Až vedľajším príjemným benefitom by mali byť ciele ako chudnutie či zmena postavy. 

1. Vytvorte si z cvičenia príjemnú rutinu. Ak máte presne stanovenú pracovnú dobu vyhraďte si 30 minút na cvičenie 3x za týždeň. Postupne jednotlivé cvičenia predlžujte. Každý ďalší deň si pridajte alebo zintenzívnite dané cvičenie. Pokiaľ výnimočne nebudete stíhať, povedzte si, že lepšie je vždy niečo ak nič. Vytrvalosť je základom úspechu. 

2. Pokiaľ je váš rozvrh nepravidelný, využite pravidlo piatich sekúnd. Vedeli ste, že občas trávime priveľa času premýšľaním nad otázkou či sa nám chce alebo nechce nejakú činnosť vykonať? Akonáhle zistíte, že máte príležitosť si zacvičiť, začnite odrátavať 5 sekúnd a postavte sa, prezlečte sa do pohodlného oblečenia a hýbte sa, kým vám to okolnosti dovolia. 

3. Nájdite si spoločnosť na cvičenie. Či už člen domácnosti alebo známy, ktorý dbá o svoje zdravie. V súčasnej dobe sa takéto cvičenie v spoločnosti druhej osoby dá absolvovať i online. V ponuke je tiež možnosť online tréningov s odborníkom, ktoré Vám odporúčame pokiaľ ste s cvičením úplne na začiatku. Fymas pre vás vytvára videotéku s odporúčanými liečebnými cvikmi. Presné prevedenie a vysvetlenie cvikov, dozviete sa kedy je vhodné ktorý cvik použiť. 

4. Zaobstarajte si pohodlnú podložku na cvičenie, ktorá vám zabezpečí komfort pri cvičení. Kým si z cvičenia nevytvoríte rutinu nekupujte si drahé stroje a náradia, postačí vám váha vlastného tela, fľaša naplnená vodou, či rúčka od metly. 

5. Aj malé skutky sa počítajú. Vyberte sa na prechádzku. Použite schody namiesto výťahu. Tancujte na svoju obľúbenú hudbu. Hrajte sa so svojimi deťmi detskú pohybovú hru. Venčite svojich domácich miláčikov častejšie. Nechajte auto doma a vydajte sa do obchodu, na poštu či do práce pešo. Ak sa všetky tieto aktivity zrátajú, pridajú vám veľký podiel pohybu do vášho dňa. 

Fymas radí ako a čo cvičiť doma? 

Začiatočníci by mali vyhľadávať jednoduché cvičenia, ktoré sú vám zrozumiteľné a viete ich vykonať maximálne korektne i bez pomoci terapeuta/trénera. Postupne sa tak oboznámite s jednotlivými povelmi, ktoré sú od vás pri cvičení vyžadované a časom môžete prechádzať na ťažšie cvičebné jednotky. Cvičenie by malo byť zo začiatku príjemné, komfortné a bezbolestné. Nepoľavujte však v progrese, každé ďalšie cvičenie o kúsok predĺžte, pridajte si zopár opakovaní alebo zvoľte náročnejšiu variantu cvikov. 

Skúsenejší športovci by taktiež mali dbať na techniku prevedenia cvikov. Skúste si pred každým cvikom položiť otázku: Aký účel má daný cvik? Ktoré svaly pri ňom posilňujem/naťahujem? Čo mám pri tomto cviku cítiť? Ak si na tieto otázky odpovedať neviete, doštudujte si techniku prevedenia cviku alebo vyhľadajte odborníka, ktorý vám s technikov cvičenia pomôže. Vo Fymase sa môžete spoľahnúť na presnú a zrozumiteľnú videotéku. Každý cvik môžete s nami konzultovať po telefóne alebo formou videohovoru. 

V prípade, že trpíte bolesťou kostrovo-svalového aparátu pri cvičení alebo aj v pokoji neváhajte navštíviť fyzioterapeuta a požiadať ho o pomoc. Fymas je tu pre Vás ako renomované zdravotné centrum. Vyriešime pôvod problému bolesti a zároveň vás technicky pripravíme na domáce cvičenie. Vytvoríme vám cvičebné zostavy s ohľadom na váš zdravotný stav, ktoré budete následne cvičiť v domácom prostredí. 

Pohybová aktivita sa považuje za jednu z najúčinnejších foriem ako sa vyhnúť depresii a zlej nálade. Preto cvičme tak, aby sme sa z pohybu tešili, tešme sa, že cvičíme a robíme pre naše telo dobrú vec.

Môže sa vám páčiť

0 Komentárov