Diagnostika stresu pomocou HRV analýzy

Náročná práca, domáce povinnosti, starosti s deťmi ... Máte pocit, že je toho na vás veľa? Stres sa stal každodennou súčasťou našich životov, a preto je veľmi dôležité nielen poznať ako reagujete na stres, ale predovšetkým ako upokojiť myseľ a uvoľniť telo. Stres je dôležité nepodceňovať, pretože môže spôsobiť kardiovaskulárne problémy, úzkosť, či tráviace ťažkosti – zoznam ochorení a symptómov, ktoré sú zo stresom spájané, je naozaj dlhý. My sme sa preto rozhodli navštíviť zdravotné centrum Mind&Body, ktoré sa venuje okrem iného aj medicíne stresu.

Mind&Body sme absolvovali vyšetrenie srdcovej variability (HRV), ktoré nám pomocou analýzy funkcie autonómneho nervového systému (ANS) poskytlo informácie o stresovej aktivite pôsobiace na naše telo a taktiež o riziku, ktoré tento stres pre naše telo predstavuje. Princípom HRV analýzy je hodnotenie aktivity funkcie ANS, ktorý v našom tele reguluje činnosť vnútorných orgánov, čiže napríklad svalstvo tráviaceho systému, dýchacích ciest, či srdcového svalstva. ANS sa v našom tele rozdeľuje na dve vetvy – sympatikus a parasympatikus. Sympatikus je aktivovaný pri stresovej reakcii a pripravuje telo počas namáhavej či nebezpečnej situácie na útok alebo útek (tvz. „fight or flight“). Pri aktivácií sympatiku sa zvyšuje námaha pľúc, telesné prekrvenie, ako aj srdcová aktivita. Súper sympatiku je parasympatikus, systém, ktorý sa aktivuje, keď naše telo identifikuje, že je už v bezpečí. Kým sympatikus dominuje pri útoku alebo úteku, parasympatikus aktivuje procesy pokoja, uvoľnenia a trávenia (tzv. „rest and digest“). 

Aktivita týchto dvoch systémov je počas HRV analýzy prepočítavaná cez parameter srdcovej variability. HRV prístroj počas analýzy meria dĺžku intervalov medzi jednotlivými údermi nášho srdca. Čím menej sú tieto intervaly pravidelné, tým väčšiu máme srdcovú variabilitu. Srdcovú variabilitu môžeme pre zjednodušenie prirovnať k našej komfortnej zóne – čím je táto variabilita vyššia, tým lepšie sa vie náš nervový systém prispôsobiť kažodenným stresorom. Ak je telo pod dlhodobým nadmerným vplyvom stresovej sympatickej vetvy, srdcová variabilita klesá. Z početných výskumov vyplýva, že nízka srdcová variabilita je korelovaná s rizikom kardiovaskulárnych ťažkostí, cukrovky, depresie, či úzkostí. Naopak, vysokú srdcovú variabilitu vidíme u jedincov, ktorých nervový systém je v rovnováhe. Vysokú srdcovú variabilitu môžeme vidieť napríklad u športcov, pravedpodobne vďaka blahodárnemu vplyvu telesnej aktivity na odburávanie stresu.

Zvýšenie srdcovej variability a posilnenie funkcie parasympatiku je možné dosiahnuť viacerými spôsobmi. Srdcovú variabilitu je možné trénovať cez biofeedback (tréning telesných funkcií cez priamu spätnú väzbu), alebo relaxačné či dychové cvičenia. Pri vážnejších problémoch so stresom či úzkosťou je samozrejme vhodná konzultácia s odborníkom a následná psychoterapia.

Samotné vyšetrenie prebehlo v uvoľňujúcej atmosfére. Test srdcovej variability pozostával z pasívneho merania, a z merania počas hlbokého dýchania. Výsledky nás potešili, nakoľko sme čakali, že level stresu v našom tele bude privysoký; opak bol však pravdou. Ukázalo sa, že hladina stresu, ktorú nám namerali je niečo málo za priemerom a v určitých chvíľach to vyzeralo, že máme viac relaxu ako stresu. 

HRV analýzu je možné absolvovať v zdravotnom centre Mind&Body. Meranie srdcovej variability je vykonávané pod vedením psychológa. Samotné meranie je nebolestivé a neinvazívne. Spolu s interpretáciou je dĺžka tohto vyšetrenie 30, resp. 60 minút. Klientom vie zdravotné centrum taktiež poskytnúť Qiu HRV osobný biofeedback – nástroj na pravidelný tréning relaxácie a srdcovej variability v domácím prostredí. Aktuálny stav aktivity ANS je zobrazený v reálnom čase farebným svetlom na škále zelená - červená a dáva trénujúcemu okamžitú spätnú väzbu o jeho aktuálnom stave napätia/uvoľnenia. 

Autor teoretickej časti: Msc. Denisa Debrecká


 


Môže sa vám páčiť

0 Komentárov