Zaujímave spojenie v slovenskej hudbe

Spevák, skladateľ a muzikálový herec Thomas Puskailer vymýšľa pre fanúšikov stále niečo nové. Teraz sa rozhodol spievať v slovenčine. Na tvorbu slovenských textov si prizval renomovaného textára Martina Sarvaša. „Prvýkrát som sa s Martinom Sarvašom spoznal pred siedmimi rokmi pri muzikáli Boyband, v ktorom hrám. Práve on preložil skladby v muzikáli do slovenčiny. A teraz som hľadal presne textára, ktorý má skúsenosti s pretextovaním anglických textov do slovenského jazyka. 

Zdroj: Facebook Thomas Puskalier 


Od prvého momentu sme si výborne rozumeli. Okamžite pochopil, o čo mi ide. Píšem v angličtine a potrebujem slovenský preklad tak, aby to bolo absolútne prirodzené.“ Martin Sarvaš je na Slovensku pojem. Na konte má spoluprácu s kapelami Tublatanka, Elán, Hex, Metalinda či spevákmi Pavlom Haberom a Jankom Lehotským. Ako jeden z mála textárov textuje výlučne na hudobný podklad, čiže nemá žiadne texty doma v zásobe.

„Štandardne dostávam demonahrávku v tzv. hatlanine, čiže nezáväznej napodobenine angličtiny. Thomas má už ale hotový skutočný anglický text, ktorý má hlavu a pätu, o to je to potom ľahšie, že základná predstava o obsahu už existuje. Keď ma skladba osloví, väčšinou je text hotový veľmi rýchlo, a potom sú už potrebné len drobné úpravy. Tie robíme osobne pri káve, čo si neskutočne vážim, lebo je to dnes, keď všetko prebieha elektronicky, veľká výnimka. Vtedy ako autor aj ľahšie prekonávam vlastnú ješitnosť a som prístupný ku kompromisom. 

Vzhľadom na Thomasov pôvod a prízvuk, nielen prechádzame výslovnosť, správne prízvuky a spodobovanie, ale sa snažíme vyvarovať zhlukov spoluhlások a podobných zradných miest slovenčiny,“ vysvetľuje proces tvorby textár Martin Sarvaš. Thomas Puskailer si spoluprácu s Martinom Sarvašom nevie vynachváliť. Oceňuje jeho prehľad o hudobnom svete a vzájomnú tvorbu považuje za veľkú výzvu. „Som neskutočne vďačný za možnosť stretnúť a pracovať s osobnosťou akou je Martin. Dokonale sme si sadli. 


Život je cesta a prinesie nám na ňu ľudí presne v momente, keď ich potrebujeme. Pre mňa je toto obdobie veľký prelom plné zmien. Budem spievať v rodnom jazyku a veľmi sa na to teším,“ s radosťou hovorí Thomas Puskailer. Prvý singel novej autorskej dvojice sa bude volať Čakanie na zázrak a fanúšikovia sa na neho môžu tešiť už čoskoro. Thomas sľubuje, že v skladbe zanechá surový akustický zvuk s prvkami popu, country či folku.

You Might Also Like

0 Comments