SOZA ocení slovenských hudobných autorov


Slovenský ochranný zväz autorský pripravuje už 20. ročník cien SOZA! Slovenský ochranný zväz autorský odovzdá prestížne ocenenia za rok 2016 vo štvrtok 28. septembra v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave. Medzi nominovanými sú také mená ako Ivan Tásler, Miro Žbirka, Vašo Patejdl, Kamil Peteraj, Boris Filan, Adam Ďurica či Peter „Ďuďo“ Dudák. O dva týždne sa tak dozvieme mená textárov a skladateľov najhranejších diel, najúspešnejšieho mladého autora a pribudnú aj nové mená do hudobnej siene slávy SOZA.Ktorým slovenským hudobníkom sa minulý rok najviac darilo a aké pesničky boli najobľúbenejšie? Na cenách SOZA sa 28. septembra dozvieme mená najúspešnejších autorov, spoznáme najobľúbenejšie skladby, albumy či DVD za rok 2016, ale aj laureátov ocenení za celoživotné dielo či významný podiel uvádzania slovenskej hudby v zahraničí.  „SOZA udelí už 20-ty raz ceny, ktoré sú určené nielen pre najúspešnejších autorov dnešnej hudobnej branže. Je pre nás potešením, ale zároveň aj záväzkom, pokračovať v tejto, pre slovenskú hudbu dôležitej tradícii,“ vraví predseda predstavenstva SOZA Ľubomír Burgr.

Tento rok odovzdá SOZA sedem štatistických a tri honorárne Ceny SOZA. Tie štatistické sú, na rozdiel od hlasovania v hudobných anketách, objektívnym obrazom toho, ktoré piesne sa najčastejšie hrali v rádiách a na podujatiach.  „Tradične hovoríme o nomináciách, aj keď by bolo správnejšie hovoriť o shortliste alebo finalistoch. Zoznam finalistov je totiž výsledkom štatistík SOZA za daný rok,“ vraví člen predstavenstva SOZA Ľubomír Burgr. SOZA zároveň udeľuje honorárne ceny, ktoré sú vyjadrením uznania za prínos ocenených osobností pre slovenskú hudobnú kultúru.

O ich udelení rozhodujú autori, ktorí zastupujú rôzne žánre hudby v Dozornej rade SOZA  „SOZA každoročne oceňuje aj tých, ktorí celoživotným dielom prispeli k tomu, že hudba je a bude vo svojich rozličných podobách a žánroch podstatnou súčasťou slovenského kreatívneho priemyslu. Aj toho roku ju dostanú tí, ktorí si to skutočne zaslúžia,“ uzavrel Ľubomír Burgr. Na galavečere 28. septembra v historickej budove Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave sa dozvieme aj to, kto si odnesie prestížne ocenenie Veľká cena SOZA v podobe bronzovej plastiky s názvom Eurydika. Všetky informácie nájdete na stránke www.soza.sk. 

You Might Also Like

0 Comments