Jordánsko: Oáza pokoja vo výbušnom regióne

Jordánsko je arabské kráľovstvo ležiace na Arabskom polostrove, na križovatke Európy, Ázie a Afriky. Zaberá územie na východnom brehu rieky Jordán a susedí so Saudskou Arábiou, Irakom, Sýriou, Izraelom a Palestínovu. S výnimkou 26 km dlhého pobrežia je to takmer vnútrozemská krajina. Najnižším miestom Jordánska je Mŕtve more s nadmorskou výškou -420 metrov. Najvyšší vrch Džabal Ram dosahuje výšku 1734 metrov nad morom.

K hlavným turistickým atrakciám Jordánska patrí návšteva historických pamiatok. V Jordánsku je veľa pôvodných stredovekých mešít a kostolov, nedotknuté prírodné oblasti a zachované kultúrne a náboženské tradície. Hlavné turistické destinácie Jordánska sa sústreďujú hlavne v okolí početných starovekých miest. Najznámejšie je mesto Petra, ktoré je kompletne vytesané do pieskovcových skál v južnej časti krajiny. Mesto je staré dvetisíc rokov a zanecháva nezabudnuteľné a dramatické dojmy.

AMMÁN
V severozápadnej časti Jordánska nájdete jeho hlavné mesto Ammán. Rozprestiera sa na kopcoch so skalnatými svahmi, ktoré sa zvažujú do centra mesta. Najzaujímavejšími sú pamiatky pochádzajúce z čias nadvlády Rímskej ríše ako napríklad rímske divadlo a citadela. Centrum si zachováva historický ráz a svahy sú pokryté modernou výstavbou.

PETRA
Jednou z najväčších jordánskych atrakcií je starodávne mesto Petra. Nachádza sa na juhu krajiny približne tri hodiny jazdy od hlavného mesta Ammán, dve z Akaby. Založené bolo už okolo 3. stor. pred n. l. Nabatejci začali s výstavbou fascinujúcich chrámov a hrobov vytesaných v skalách. Súčasťou mesta je aj zachovalé antické divadlo. V roku 1985 bolo mesto zapísané do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

AKABA
Akaba alebo tiež Aqaba je mestom ležiacim v juhozápadnej časti na pobreží Akabského zálivu pri Červenom mori. Je jediným prístavom v krajine. Územie bolo osídlené už 3000 rokov pred n. l. Lokalita je atraktívna pre milovníkov potápania, pretože sa tu nachádzajú bohaté koralové záhrady. Pláže sú krásne, no musíte rešpektovať kultúru, ženy musia byť pri kúpaní dostatočne zahalené. Akaba je ideálnym miestom na nákupy, je tu tzv. bezcolná zóna.


JERASH
Zachovalé ruiny antického mesta Jerash nájdete na severe Jordánska, 48 kilometrov severne od Ammánu. Stovky rokov bolo mesto pochované pod nánosmi pôdy, až pokým ho v roku 1806 neobjavil Nemec Ulrich Jasper Seetzen. Niet divu, že sa mu hovorí „Pompeje východu“. Mesto sa pýši stavbami ako hipodróm, amfiteáter či fórum. Staroveké mesto Jerash alebo tiež známe ako Gerasi zažilo zlatý vek 2. a 3. storočí počas vlády cisára Hadriána.


AL-KARAK
Južne od Ammánu na tzv. Kráľovskej diaľnici leží mesto Karak (Kerak), ktoré je známe svojím rozľahlým križiackym hradom Krak des Moabites. S výstavbou začal v roku 1140 úradník Peganus na príkaz jeruzalemského kráľa Fulka z Anjou.  Obklopený je údoliami a je z neho krásny výhľad na Mŕtve more.


VADÍ RÚM
Ak túžite poznať praví život beduínov a púšť s dunami, údolím, kaňonmi a skalnatými útvarmi navôkol, tak sa vydajte na dobrodružnú výpravu na jeepoch do oblasti Vadí Rúm (Wadi Rum). Vidieť môžete skaly týčiace sa do výšky 600 metrov či stopy pôvodných obyvateľov. Zážitkom je aj poznávanie krajiny z chrbta ťavy.


MŔTVE MORE
Snáď najväčším lákadlom Jordánska je Mŕtve more so známymi liečivými účinkami. Miestne minerály v morskej vode a unikátne bahno napomáhajú pri liečbe ochorení nervovej sústavy, kožných chorôb, artritídy a reumy. Slané jazero s rozlohou 1050 km² leží na hraniciach Jordánska a Izraela. Traduje sa príbeh, že na dne jazera ležia pozostatky hriešnych miest Sodomy a Gomory.REZERVÁCIA WADI MUJIB
Mujib Rezerva Wadi Mujib sa nachádza v hornatej krajine východne od Mŕtveho mora cca 90 km  na juh od Ammánu. Rezervácia bola založená v roku 1987 na podporu ochrany miestnej prírody. Pre oblasť sú charakteristické veľkolepé hory, skaly, rokliny a kaňony, z toho najznámejší je jordánsky Grand Canyon.

Všetky spomenuté atrakcie môžete navštíviť aj keď si zakúpite tzv. Jordan pass. Viac informácií ohľadom ceny ako aj spôsobe kúpy nájdete na ich oficiálnej stránke https://www.jordanpass.jo
-->

Môže sa vám páčiť

0 Komentárov