Špacírka po račianskych pivniciach


Radi sa prechádzate medzi pivničkami v Rači? Práve Vám bolo určené víkendové podujatie s názvom 3. Špacírka po račanských pivnicách. Aj tentoraz pribudli do zoznamu vinárov staronové mená a s nimi aj pivnica, do ktorej nemala verejnosť ešte nikdy prístup. Špacírku, ktorá bola rozdelená na dva samostatné dni aj tentoraz organizoval OZ Terroir Rača v spolupráci s Račianskym vinohradníckym spolkom, pričom autorom myšlienky aj hlavným hnacím motorom zostal aj v tomto prípade propagátor Ivan Vrana.Ako fungoval lístkový systém
Každý držiteľ piatkového alebo sobotného pasu (kapsička, vstupenka, pohár s mierkou a náramok s farebným odlíšením na daný deň), našiel vo vnútri svojho pasu štartovací balíček 40 kupónov, každý v hodnote 0,25 €, ktorými mohol uhrádzať jednotlivé vzorky vína prípadne si zakúpiť aj fľašované produkty. Ak kupóny minul, mohol si dokúpiť ďalšie u každého z vinárov a pokračovať v ochutnávaní vín či ich nákupe na neskoršiu konzumáciu.
Kto otvoril svoje pivnice?
Dušan Žitný, Augustín Zacharda, Miloš Máťuš, Martin Wengh, Eduard Brychta, Peter Stovíček, Peter Litomerický, Michal Kompauer, Ľuboš Žitný, Pavol Chvostek, Karol Križanovič, Rudolf Rakyta, Lukáš Hulanský, František Krajčírovič, Karol Švec a Jozef Štibrány. Michal Kollár bol v Račianskej vinotéke, Ľubica Lednárová, Benedikt Žitný, Ivan Holík a Juraj Vladár v Obecnej pivnici a Robert Witkovský sa prezentoval v pivnici pod Biviom.Podujatie, ktoré vzniklo v roku 2017 má návštevníkom stále, čo ponúknuť. Račianske podzemie a pivnice majú dlhodobú tradíciu vinohradníctva a vinárstva  v tejto oblasti, a preto sa v tejto súvislosti nedá nespomenúť ani Račianska frankovka modrá. Pojem, ktorý Rači  a obyvateľom Rače môžu závidieť ostatné lokality je známy nielen svojím prospievaním duchu, ale aj telu. Zahanbiť sa však na víkendovom podujatí nedali ani biele vína ako Rizling Rýnsky, Tramín červený, Müller Thurgau.


Gastro zážitky
Ruka v ruke s dobrým vínom je aj jedlo, práve preto mali návštevníci možnosť vyskúšať nielen tradičnú oškvarková pomazánku, ale aj grilované kozie syry, či špeciality z miestnych reštaurácií. S radosťou môžeme konštatovať, že cieľ propagovať vinohradníctvo a vinárstvo v Rači vyšiel organizátorom na jednotku, nakoľko boli na podujatí prezentované len vína, ktoré sa dopestovali v Rači. A podľa rôznorodosti návštevníkom konštatujeme, že sa podarilo spojiť nielen rodiny s deťmi, ale aj ostatné cieľové skupiny.

You Might Also Like

0 Comments